مقالات مشاوره و برنامه ریزی

روش مطالعه درس آناتومی

به نظر شما آناتومی رو چطور بخونیم که حسابی یاد بگیریم؟ روش درست مطالعه اش چیه؟ آیا بهتر نیست بدون استفاده از اطلس بخونیم و سعی کنیم توی ذهنمون مجسم کنیم؟ و ……

شاید تعداد زیادی از داوطلبان در مطالعه دروسی مثل آناتومی به مشکل برخورد کرده باشند؛ 

 راه حل چیه؟

برای چنین درسی بهتر است ابتدا مطلب موردنظر یکبار به طور دقیق همراه با تصاویر مطالعه شود چون استفاده از تصاویر برای بار اول باعث میشود راحت تر بتوان تصاویر رو در ذهن تجسم کرد و باعث ماندگاری طولانی مدت هم خواهد شد، برای این کار استفاده از بعضی کتابها و اطلس ها مفید خواهد بود. همچنین استفاده از فیلم های آموزشی کمک کننده خواهد بود.

 

در درسی مثل اناتومی بهتر است مطالب با نظمی خاص مطالعه شوند (نه از شاخه ای به شاخه دیگر) تا باعث پراکندگی مطالب در ذهن نشود.  

در استفاده از تصاویر مثلا در مورد ماهیچه ها بهتر است ابتدا از تصاویر هر کدام به صورت تکی استفاده شود بعد انواع ماهیچه های یک بخش را به صورت مجموعه ای در کنار هم مشاهد کرد. 

همچنین گاها می توان برای بخش هایی مثل شاخه های عروق واعصاب از نمودار استفاده کرد یا تصاویرشان را رسم کرد.

همچنین بهتر است این دروس به صورت ترکیبی مطالعه شوند به خصوص اگر کاربردشان در بالین حتی به طور اجمالی هم بررسی شود در فهمیدن موضوع موثر خواهد بودمثلا آپاندیس و کاربرد بالینی آن. 

یادتون نره که چنین دروسی بهتر است به طور مکرر مرور شوند چه از روی شکل چه از روی کتاب و جزوه. 

 

یکی از چیزایی که خیلی میتونه کمک کنه خلاصه برداریه . . .    واضح تر اگه بخوام بگم، معجزه میکنه!. . .فقط مطالب مهم رو خلاصه برداری کنید، اونم به صورت موضوعی، یعنی چی؟

یعنی یه تیکه کاغذ کوچیک بردارید بالاش بنویسید: کمپارتمان های ساعد! و بعد بدون نوشتن جزئیات، بقیه مطالب رو به طور خلاصه بنویسید

نکته بعدی، رسم شکل هست برای یاد گرفتن شبکه های عصبی، شریانی و وریدی از این روش استفاده کنید.

بعضی جاها چاره ای جز حفظ کردن نیست، در این موارد هم حداکثر سعیتونو بکنید که بطور کامل رو مطلب مسلط بشین و به مطالب، نگاه طوطی وار نداشته باشید

بعضی مباحث ذاتا یادگیریش راحت تر از بقیه مباحث هستش، مثلا آناتومی تنه شدیدا مفهومی و در عین حال ساده و روانه، ولی مثلا نورو آناتومی منحصرا حفظیه

درباره مجاورت ها، در بعضی مباحث باید فوکوس کنید. . . مثلا اینکه توی ساعد، کنار فلان عضله، چه عضلاتی قرار داره، شاید توی امتحان ازش سوال بیاد، و مواردی مثل کدوم عصب از کنار تیروئیدعبور میکنه، یا مثلا در خلف کلاویکل چه عروق و اعصابی قرار گرفته، شدیدا اهمیت دارند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *