مقالات مشاوره و برنامه ریزی

0 تا 100 سهمیه استعداد درخشان وزارت بهداشت

سهمیه استعداد درخشان وزارت بهداشت

سهمیه استعداد درخشان یکی از سهمیه های آزمون ارشد وزارت بهداشت است که مازاد بر ظرفیت پذیرش هر رشته برای دانشجویان ممتاز و نمونه هر رشته لحاظ می شود.

در این مقاله 0 تا 100 این سهمیه را بررسی میکنیم.

 

شرایط سهمیه استعداد درخشان ارشد وزارت بهداشت:

شرایط استفاده از سهمیه استعداد درخشان ارشد وزارت بهداشت با توجه به روشی که دانشجو برای گزینش انتخاب می کند، متفاوت است، که میتواند بصورت پذیرش با آزمون یا پذیرش بدون آزمون باشد.

 

نوع آزمون: پذیرش با آزمون ورودی پذیرش بدون آزمون ورودی
شرط استفاده: کسب حدنصاب 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته آزاد بر اساس امتیاز کسب شده طبق آیین نامه مربوطه
مجموع پذیرش: برابر با 10 درصد ظرفیت پذیرش کل به صورت اضافه بر ظرفیت کل هر رشته

 

1– شرایط پذیرش بدون آزمون:

دانشجویان متقاضی این سهمیه باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • دانشجوی ممتاز دوره کارشناسی پیوسته که رتبه اول را با معدل حداقل 17 کسب نموده و حداکثر در مدت 8 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود.
 • دانشجوی ممتاز دوره کارشناسی ناپیوسته که رتبه اول را با معدل حداقل 17 کسب نموده و در مدت 4 نیمسال تحصیلی فارغ التحصیل شود.
 • دانشجوی نمونه کشوری گروه پزشکی در مقطع کارشناسی

نکات مهم:

 • پذیرش بدون آزمون دانشجو؛ صرفا در رشته های تحصیلی همنام و مرتبط با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی امکان پذیر می باشد؛ و در صورتی که در مقطع کارشناسی ارشد، رشته همنام رشته تحصیلی مقطع قبلی وجود نداشته باشد، سهمیه 10درصد بدون آزمون حذف و به سهمیه پذیرش با آزمون تبدیل می شود.
 • طبق آئین نامه فقط نفر اول ورودی هر رشته واجد شرایط بدون آزمون محسوب می­شود؛ لازم به ذکر است اگر برای یک رشته محل، 2 دانشجو دارای امتیاز برابر باشند، اولویت با دانشجوی با معدل بالاتر خواهد بود ولی در صورت برابری امتیازات و معدل کل، هر دو نفر پذیرش خواهند شد.
 • استفاده از سهمیه استعداد درخشان برای پذیرش بدون آزمون کارشناسی ارشد علوم پزشکی فقط یکبار امکان پذیر است.
 • ادامه تحصیل متقاضی استفاده از سهمیه استعداد درخشان در همان دانشگاه محل تحصیل خود می باشد، ولی در صورت وجود سهمیه بیش از یک نفر در هر دانشگاه، حداقل یک سهمیه به دانشجویان ممتاز سایر دانشگاه ها اختصاص داده می شود.

 

2- شرایط پذیرش با آزمون:

دانشجویان متقاضی این سهمیه باید دارای یکی از شرایط زیر باشند:

 • کسب رتبه کشوری مساوی و کمتر از 500 در کنکور سراسری گروه آزمایشی تجربی
 • رتبه های اول تا سوم جشنواره رازی و جشنواره های خوارزمی و جوان خوارزمی در زمینه علوم پزشکی
 • دارندگان مدال طلا، نقره و برنز کشوری از المپیاد های علمی
 • نفرات اول تا سوم انفرادی و رتبه اول تیمی کشوری المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی 
 • دانشجویان نمونه کشوری گروه پزشکی در هر یک از مقاطع
 • مالکان ابداع یا اختراع ثبت شده در زمینه علوم پزشکی
 • 2.5 درصد از پذیرفته شدگان برتر کشوری در هر یک از آزمون های متمرکز جامع علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی جامع پیش کارورزی پزشکی

 
در صورتی که داوطلبان مشمول این سهمیه قصد داشته باشند در رشته ای غیر همنام با رشته تحصیلی مقطع کارشناسی خود در ارشد ادامه تحصیل دهند، نمی توانند در پذیرش بدون آزمون شرکت کنند. این افراد بایستی از روش پذیرش با آزمون استفاده کرده و علاوه بر شرکت در آزمون ارشد، موفق به کسب نمره حدنصاب علمی حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده در پذیرش آزاد هر کد رشته-محل شوند.

بسیار مھم: تغییر سھمیه استعداد درخشان از بدون آزمون به با آزمون و بالعکس، پس از معرفی دانشگاه در زمان تعیین شده و اتمام مھلت معرفی توسط دانشگاه، امکانپذیر نمیباشد.

 

ظرفیت پذیرش بر اساس سهمیه استعداد درخشان ارشد:

میزان ظرفیت اختصاص داده شده به سهمیه استعداد درخشان؛ برابر با 10 درصد ظرفیت پذیرش کل هر رشته و بصورت اضافه بر ظرفیت کل می باشد —» اولویت پذیرش در هر دانشگاهی با دانشجویان استعداد درخشانی همان دانشگاه است.

 

زمانبندی درخواست استعداد درخشان ارشد وزارت بهداشت:

متقاضیان در صورت دارا بودن شرایط بیان شده، می توانند به سایت سنجش پزشکی به آدرس: www.Sanjeshp.ir مراجعه نمایند. 

ثبت نام متقاضیان استعداد درخشان وزارت بهداشت در 2 مرحله انجام میشود:

در مرحله اول، این افراد باید مشابه داوطلبان عادی از طریق سایت سنجش پزشکی در آزمون ارشد ثبت نام و کد رهگیری دریافت کنند.

در مرحله بعد، تمامی متقاضیان استعداد درخشان با آزمون و بدون آزمون که ثبت نام و کد رهگیری دریافت کرده‌اند، باید در زمان اعلام شده از طریق سامانه مرکز سنجش آموزش پزشکی نسبت به ثبت نام ویژه این سهمیه با انتخاب گزینه الف(طبق شکل زیر) اقدام کنند.

نحوه ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی

توجه: افراد متقاضی سهمیه استعداد درخشان بدون آزمون واجد شرایط، که موفق به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نشده اند، ابتدا باید ثبت نام اولیه را انجام دهند و برای این کار گزینه ب را انتخاب و ثبت نام را نهایی کرده و کد رهگیری دریافت کنند. سپس از طریق گزینه الف با وارد کردن کد رهگیری نسبت به ثبت نام استعداد درخشان اقدام کنند.

متقاضیانی که موفق به ثبت نام آزمون کارشناسی ارشد نشده اند باید توجه کنند که ثبت نام اولیه (مرحله ب) فقط یکبار انجام پذیر بوده و قابل ویرایش نیست، ولی مرحله الف قابل ویرایش خواهد بود.

 

لینک ورود به سامانه ثبت نام ارشد استعداد درخشان پزشکی

 

سھمیه استعداد درخشان، تنھا در صورت معرفی و تایید دانشگاه محل تحصیل دوره کارشناسی و در زمان مقرر، اعمال خواھد شد؛ بهمین علت، پس از ثبت نام در این دو مرحله فرصتی به داوطلبان استعداد درخشان داده می شود تا برای تکمیل مراحل و معرفی به عنوان استعداد درخشان به محل دانشگاه مقطع قبلی خود (دوره کارشناسی) مراجعه کنند.

زمان مراجعه حضوری به محل تحصیل مقطع قبلی توسط سایت سنجش پزشکی منتشر می شود و معمولا یک بازه زمانی 5 روزه در اختیار داوطلبان قرار می گیرد تا این فرآیند انجام شود(طبق برنامه سال های گذشته، این مهلت معمولا از اوایل تیر ماه آغاز می گردد).

 

توجه: متقاضیان واجد شرایط استفاده از سھیمه استعداد درخشان ارشد وزارت بهداشت، میتوانند بصورت همزمان از سایر سهمیه های فردی خود نیز استفاده کنند بهمین علت این افراد باید ھمانند سایر داوطلبان عادی در زمان ثبت  نام، یکی از 2 سھمیه کلی شامل: الف) سھمیه آزاد و ب) سهمیه رزمندگان و ایثارگران 25% و 5% را نیز انتخاب نمایند.

 بعنوان مثال اگر شما داوطلب با سهمیه 5 درصد و همینطور دارای سهمیه استعداد درخشان با آزمون باشید، سهمیه شما در نهایت بصورت زیر خواهد بود:

سهمیه کل= سهمیه 5 درصد + سهمیه استعداد درخشان با آزمون
 

 

سوالات متداول

1- داوطلبان تا چه زمانی می توانند از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد خود استفاده کنند؟

این دسته از متقاضیان صرفا می توانند یک سال بلافاصله پس از دانش آموختگی و فقط یک مرتبه از سهمیه خود استفاده نمایند.

 

2- آیا با سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد بدون شرکت در کنکور می توان رشته دیگری برای ادامه تحصیل در این مقطع انتخاب کرد؟

خیر، این افراد تنها با شرکت در آزمون ارشد و کسب حداقل 90 درصد نمره آخرین فرد پذیرفته شده، می توانند رشته و دانشگاه دیگری انتخاب نمایند.

 

3- نحوه استفاده از سهمیه استعداد درخشان کارشناسی ارشد برای پذیرش بدون کنکور چگونه است؟

داوطلبان می توانند با مراجعه سایت دانشگاه محل تحصیل کارشناسی خود و یا دانشگاه های پذیرنده، مدارک لازم را ارسال کنند و در صورت پذیرش به ادامه تحصیل بپردازند.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *